بهداشت کار Occupational health

آموزش و اطلاع رسانی در حوزه بهداشت حرفه ای ، ایمنی و بیماریها وعوارض شغلی

بهداشت کار Occupational health - سرطانهای شغلی

بهداشت کار Occupational health آموزش و اطلاع رسانی در حوزه بهداشت حرفه ای ، ایمنی و بیماریها وعوارض شغلی

حقایقی نگران کننده در باره شیوع سرطان

در حال حاضر 20میلیون نفر در دنیا با بیماری سرطان در حال دست و پنجه نرم کردن هستند»و برآورد می شود در سال 2020میلادی، این آمار به 30میلیون نفر مبتلا به سرطان برسد و به این ترتیب آمار ابتلا به این بیماری با شیب بسیار تند رو به افزایش بوده و نکته حایزاهمیت این که 60درصد از این میزان افزایش، مربوط به کشورهای درحال توسعه است.

عضو مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، علت افزایش آمار ابتلا به سرطان را فاکتورهای رشد جمعیت، سبک زندگی؛نوع تغذیه و کم تحرکی و ورزش نکردن، مصرف سیگار و سالمندی و ... برشمرد و عنوان کرد: متأسفانه در چند سال گذشته جوامع در حال توسعه از جمله کشور ما به سمت سبک زندگی غربی پیش رفته اند و ذائقه مردم به سمت غذاهایی با طبخ سریع، فست فودها، نوشابه های گازدار و همراه شدن این ریسک فاکتورها با بی تحرکی و چاقی تمایل شده است .

12درصد کل مرگ و میرها در سراسر دنیا به علت  ابتلا به سرطان است و متأسفانه با وجود همه پیشرفت هایی که در درمان سرطان حاصل شده، اما همچنان سرطان در همه جای دنیا دومین عامل مرگ و میر است و بدلیل همین اهمیت، باید در زمینه ریسک فاکتورها و پیشگیری در سطوح مختلف برنامه ریزی و تلاش کرد.

سرطان پستان و پروستات، معده و روده بزرگ به عنوان شایع ترین سرطان ها در بین زنان و مردان ایرانی است  که در این میان سرطان معده در مردان اولین سرطان شایع و در زنان دومین سرطان شایع است که متأسفانه بدلیل تشخیص دیرهنگام ناشی از علایم مبهم گوارشی در بیش از 80درصد موارد ابتلا منجر به مرگ می شود.

دانشیار گروه رادیوتراپی و انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر توجه به سطوح پيشگيري تأکيد کرد و افزود: شناخت عوامل و ريسک فاکتورهاي خطر، غربالگري و تشخيص بموقع و درمان به هنگام و کاهش ناتواني بيمار جزو مهمترين عوامل پيشگيري هستند و اگر بيماري دير مراجعه کرد نبايد انتظار معجزه پزشکي داشته باشد اما مي‌توان عوارض بيماري را براي او کاهش داد./

منبع : وبدا


موضوعات مرتبط: سرطانهای شغلی
برچسب‌ها: سرطان

تاريخ : پنجشنبه 31 مرداد1392 | 11:39 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

سرطان زایی گرد وغبار چوب در نجاران

بر مبنای مدارک كافي كه از مطالعات انساني سرطانزایي حاصل شده است، گرد وغبار چوب ميتواند بعنوان یک سرطانزای انساني شناخته شود .یک اشتراک میان مواجهه با گرد و غبار چوب و سرطان بیني در گزارشات موردی فراوان ، مطالعات كوهورت و مطالعات كنترلي موردی كه مخصوصاً سرطان بیني را مطالعه كرده بودند،مشاهده شده است.

در مطالعات روی افرادی كه شغل آن ها مواجه با گرد و غبار چوب بود و بررسي هایي كه مستقیماً مواجهه با گرد و غبار چوب را تخمین می زدند ، ارتباطي قوی ومنطقي میان هر دوی آنها و سرطان حفرات بیني و سینوسهای اطراف بیني مشاهده گردید. احتمال خطر ابتلا به آدنوكارسینوما، خصوصاً میان جمعیت اروپایي در بالاترین سطح مي باشد. مطالعات جمعیت های آمریکایي ارتباط های مثبت مشابه علمي را نشان داد. یک آنالیز حاصل از 12 مطالعه كنترلي موردی نشان داده است كه در بین مردان با بیشترین مواجهه احتمال خطر نسبي آدنوها سینومای بر آورده شده بسیار بالا بوده است( 45/5 درصد( و دیگر اینکه احتمال این خطر با افزایش زمان مواجهه، بالا رفته است .

ارتباط میان مواجهه با گرد و غبار چوب و خطر افزایش یافته در تعداد زیادی از مطالعات مستقل و با مشاغل مختلف فراوان دربسیاری از كشورها گزارش شده است . در برخي از این مطالعات نیز افزایش ریسک سرطان زایي گرد و غبار چوب به علت مواجهات موازی با سایر موارد نظیر فرمالدئیدیا نگهدارنده های چوب افزایش نشان داده است.

انواع دیگری از سرطان مثل سرطان لوله گوارش و لوسمي هم بین كارگراني كه باچوب سر و كار دارند، مشاهده شده است. اما اثر سرطان زایي گرد و غبار چوب روی آن ها ثابت نشده است و به نظر مي رسد موادی كه در تهیه و آماده سازی چوب به كارمي رود، علت به وجود آمدن آن سرطانها شده باشد. گاهي استنشاق گرد و غبار چوب،باعث ایجاد تومور بدخیم در بیني مي شود. این تومور بین افراد 51 تا 61 ساله كه به مدت 41 سال یا بیشتر با انواع چوب سر و كار داشته اند، بیشتر مشاهده شده است. درتماس های كمتر از 21 سال، موردی از این بیماری مشاهده نشده است.

 

ماخذ : راهنمای بهداشت حرفه ای در نجاری 

 تدوین شده در اداره خدمات بهداشت حرفه ای ومشاغل خاص مرکز سلامت محیط وکار


موضوعات مرتبط: سرطانهای شغلی
برچسب‌ها: سرطان شغلی , نجاری

تاريخ : یکشنبه 5 شهریور1391 | 10:22 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

سرطان پوست

جغرافیای پزشکی سرطان پوست در ایران

 سرطانConcer  بیماری وحشت زایی است که با رشد نامتعارف سلولی ،در تمامی سلول ها،بافت ها و اندام های بدن امکان ظهوردارد. برای این بیماری سه ویژگی اصلی می توان برشمرد..

1-     این بیماری بسیار دیرپا بوده ورد پای آن به قبل از تاریخ می رسد.

2-     سرطان بیماری ناشناخته ای است که ابتلا ودرمان آن از شبه مجهولات پزشکی است.

3-     سرطان بیماری مرگ باری است. این بیماری دومین علت مرگ ومیر در آمریکا وسومین عامل در ایران محسوب می شود.

انواع مختلف سرطان در ایران شیوع دارد.جدول زیر تعداد ودرصد مبتلایان به انواع اصلی سرطان را درایران (سال1382) که صرفا در دانشگا ه های علوم پزشکی ثبت شده است را نشان می دهد.

                       

                                             انواع سرطان درایران

 

    نوع سرطان

   تعداد مبتلایان

  درصد مبتلایان

پوست

6046

5/21

معده

4254

5/15

سینه

3946

5/14

مثانه

2775

1/10

کولون

2759

10

مری

2339

5/8

خون

1734

7/6

پروستات

1548

5/5

غددلنفاوی

1255

5/4

ریه

873

2/3

جمع

27529

100

 * علاوه بر موارد فوق حدود 6000 مورد سرطان از انواع دیگر مثل مغز ،استخوان و... در سال 1382 در دانشگا ه های علوم پزشکی ثبت شده است.

عمده ترین عوامل موثر در بروز وظهور انواع سرطان به صورت زیرقابل طبقه بندی وطرح می باشد.

1-     عوامل فرهنگی :مثل عادات وآداب فرهنگی ،نوع ومیزان استعمال دخانیات.

2-     عوامل شغلی وکاری :مثل مجاورت با استنشاق آلودگی های فیزیکی وشیمیایی هوا.

3-     عوامل اقتصادی ومعیشتی: مثل نوع ،رژیم،عادات وسطح تغذیه.

4-     عوامل محیطی وجغرافیایی: مثل میزان ورژیم انرژی دریافتی از خورشید وترکیبات آب وخاک.

 با توجه به اینکه جغرافیای پزشکی تاثیر پذیری ظهور،انتشار ودرمان بیماری را از شرایط محیطی مطالعه می کند. لذا در این مقوله ی مجمل به بررسی سرطان پوست که بیشتر از انواع دیگر این بیماری تحت تاثیر شرایط وعوامل محیطی است پرداخته می شود. دلیل دیگر توجه به این نوع از سرطان این است که : حجم آماری مبتلایان به سرطان پوست در ایران بالا ترین میزان در بین انواع مختلف این بیماری است.(جدول انواع سزطان در ایران).

در سال 1382 تعداد6064 مورد سرطان پوست دردانشگاه های علوم پزشکی سطح کشور ثبت شده است. جدول زیر توزیع جغرافیایی این نوع از سرطان را در کشور نشان می دهد.

 اطلاعات آماری سرطان پوست در استان های کشور (سال 1382)

 

ردیف

استان

درصد ابتلا به سرطان پوست

سرطا ن اول (میزان ابتلا)

انحراف ازمیانگین

1

آذربایجان شرقی

22

پوست

5/0+

2

آذربایجان غربی

5/13

معده

8-

3

اردبیل

15

معده

5/6-

4

اصفهان

24

پوست

5/2+

5

ایلام

30

پوست

5/8+

6

بوشهر

32

پوست

5/10+

7

تهران

5/15

موارد دیگر

6-

8

چهارمحال بختیاری

5/44

پوست

23+

9

خراسان

16

پوست

5/5-

10

خوزستان

5/14

موارد دیگر

7-

11

زنجان

5/16

معده

5-

12

سمنان

24

پوست

5/2+

13

سیستان و بلوچستان

19

پوست

5/2-

14

فارس

20

پوست

5/1-

15

قزوین

22

پوست

5/0+

16

قم

22

پوست

5/0+

17

کردستان

5/25

پوست

4+

18

کرمان

18

پوست

3-

19

کرمانشاه

21

پوست

5/0-

20

کهکیلویه و بویر احمد

23

پوست

5/1+

21

گلستان

5/14

موارد دیگر

7-

22

گیلان

5/14

معده

7-

23

لرستان

23

پوست

5/1-

24

مازندران

12

معده

5/9-

25

مرکزی

22

پوست

5/0+

26

هرمزگان

13

موارد دیگر

5/8-

27

همدان

5/21

پوست

0

28

یزد

16

موارد دیگر- پوست

5/5-

  •  استخراج وطبقه بندی آمار ازگزارش کشوری سرطان – وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی

 بروز وظهور سرطان پوست از عوامل متعدد اقتصادی ،فرهنگی ومحیطی (جغرافیایی) تاثیر می پذیرد.در میان عوامل محیطی میزان انرژی دریافتی از خورشیدIncoming Solar Redeational (اینسولیشن) واشعه ی ماوراء بنفش نقش اصلی را داشته وبا احتمال بروز سرطان پوست رابطه ی مستقیم دارند. بنابراین با اندکی اغماض می توان گفت:استان ها یی که بالا ترین رقم ابتلا به سرطان پوست را دارند ،در نواحی از کشور واقع اند که به اقتضای ویژگی های جغرافیایی انرژی بیشتری را از خورشید دریافت نموده واز اینسولیشن بیشتری برخوردارند.

درهرمکان جغرافیایی مقدار اینسولیشن به سه عامل اصلی محیطی زیر بستگی دارد.

1-   ارتفاع از سطح دریا: با زیاد شدن ارتفاع زمین به علت کم شدن دانسیته ی گازهای اتمسفرورقیق شدن هوا، میزان اینسولیشن افزایش پیدا می کند.بنابراین مناطق مرتفع در قیاس با مناطق پست ازسرطان خیزی بیشتری برخوردارند.

2-   عرض جغرافیایی: رابطه ی عرض جغرافیایی با مقدار اینسولیشن معکوس است . بنابراین در عرض های بالای جغرافیایی احتمال وقوع سرطان پوست کمتر از عرض های پائین تر می باشد.

3-   شفافیت اتمسفر: با کاهش بخارآب در اتمسفر درجه ی شفافیت آن بالا رفته وبه تبع آن مقدار اینسولیشن نیز فزونی می یابد. بنابراین می توان گفت،با کاهش بخار آب وشفاف تر شدن اتمسفراحتمال بروز سرطان پوست زیادترمی شود.

در تحلیل درصد ومیزان افراد مبتلا به سرطان پوست در استان های مختلف کشورمطالعه ی عوامل سه گانه ی بالا می تواند مد نظرباشد. بنابر این در تحلیل محیطی درصد بالا ی ابتلا به سرطان پوست در استان چهار محال بختیاری (5/44) می توان گفت:

1-   ارتفاع زیاد:متوسط ارتفاع در شهرهای پر جمعیت استان مثل شهر کرد ،بروجن و....ونواحی ییلاقی عشایر بختیاری بالاتر از 2100 متر می باشد.

2-   عرض جغرافیایی: استان چهار محال بختیاری بین مدارهای 31 تا 50/32 درجه ی شمال واقع است. این عرض جغرافیایی کم وپائین محسوب شده ومردم استان در کنار ارتفاع زیاد ورقیق بودن اتمسفر ،زاویه ی تابشی بزرگ وبالا ی خورشیدی را نیزتجربه وخطر پذیری بالا ی بروز سرطان پوست را می پذیرند.

3-   دوری از دریا : استان چهارمحال بختیاری به علت دور بودن از دریا ووجود موانع توپوگرافیکی (رشته کوه زاگرس)دربهره مندی ازرطوبت دریا کم بهره است. نتیجه ی شرایط محیطی فوق شفافیت اتمسفر وبالا بودن تعداد روزهای بدون ابردر طول سال (250 تا 200) وافزایش ضریب سرطان(پوست) خیزی منطقه می باشد.

بدیهی است ،بالا بودن تعداد مبتلایان به سرطان پوست در استان های ایلام (30 درصد) کردستان(25درصد)اصفهان(24درصد)وسمنان(24درصد) با مشابهت های محیطی وجغرافیایی این استان ها با استان چهار محال بختیاری توجیه جغرافیایی می یابد. چرا که این استان ها حد اقل در دو عامل محیطی تاثیرگذاربراینسولیشن( میزان انرژی دریافتی از خورشید) با استان چهارمحال بختیاری برابرویکسان هستند.

تنوع جغرافیایی در کشورپهناورایران سبب شده تادرمقابل استان ها ونواحی برخورداراز موارد بالا ی سرطان پوست که ذکر آنها گذشت ،شاهد نواحی واستان هایی با موارد کم تا بسیارکم سرطان پوست در کشورباشیم.

در این میان استان های ساحلی دریای مازندران (گیلان،مازندران وگلستان) با متوسط 13 درصد ابتلا به سرطان پوست پائین ترین رقم را به خود اختصاص داده اند. در این بین استان مازندران با رقم 12 درصد ابتلا کم ترین درصد مبتلایان به سرطان پوست رادر کشوردارد. در تفسیر جغرافیای پزشکی سرطان پوست در استانهای شمالی ،مطالعه ی عوامل محیطی وجغرافیایی نشان می دهد که:

عوامل سه گانه ی اصلی تاثیر گذار برانرژی دریافتی از خورشید در استان های شمالی در مجموع ویژگی هایی به صورت زیر دارند.

-     ارتفاع کم:جلگه های ساحلی دریای مازندران که قریب به 90 درصد جمعیت استان های شمالی را در خود جای داده اند بسیارپست بوده ودامنه ی ارتفاعی 27- تا 100متر را دارند. برای مثال: ارتفاع درآستارا 18- آمل24 بابلسر 21- بندرانزلی 26- رشت 37 گرگان 13وساری 37 می باشد.

-     عرض جغرافیایی بالا:جلگه های کم ارتفاع کرانه ی خزر پس از ناحیه ی آذربایجان بالا ترین عرض جغرافیایی را در سطح کشور دارند(35 تا 39درجه ی شمالی )

-     شفافیت کم اتمسفر: ارتفاع کم ،مجاورت با دریا ،تاثیر پذیری از سیکلون های مدیترانه ای از عوامل اصلی تاثیرگذار بر شفافیت کم هوا در جلگه های شمالی محسوب می شود . برای مثال تعدادروز های غیر ابری در مازندران کمتر از 90 روز در سال است.

اگر چه عوامل محیطی وجغرافیایی هر ناحیه نقش اصلی را در تعداد ودرصد افراد مبتلا به سرطان پوست آن ناحیه دارد.ولی عوامل فرعی دیگر،مثل: سطح زندگی،شکل زندگی،رژیم وعادات غذایی،سطح آگاهی های جامعه در موضوع سلامت و...در تعداد افراد مبتلا به سرطان پوست تاثیر گذار است.

منبع: http://www.iranaryaganj.blogfa.com/post-4.aspx


موضوعات مرتبط: سرطانهای شغلی

تاريخ : دوشنبه 3 مرداد1390 | 11:49 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

پیشگیزی ازسرطان

سرطان و تغذيه

 انجام تحقيقات در مورد ارتباط بين تغذيه و عوامل تغذيه‌اي و علت‌يابي سرطان موضوعي است كه طي دو دهه گذشته توجه زيادي را هم از طرف محققان و هم از طرف جامعه به خود معطوف داشته است. تصور مي‌شود برخي عادات شايع مانند مصرف رژيم غذايي نامتعادل، شيوه زندگي بي‌تحرك و افزايش وزن متوسط بتواند تاثير زيادي بر ميزان سرطان در جوامع داشته باشد. در نتيجه اصلاح عادات غذايي و وضعيت تغذيه‌اي براي پيشگيري از سرطان و ساير بيماري هاي مزمن به تدريج به يكي از روشهاي موثر در افزايش سلامت عمومي جامعه تبديل گشته است. در مجموع توافق عمومي بر اين است كه رژيم غذايي غني از ميوه و سبزي با خطر پايين‌تري از سرطان همراه است؛ اين مساله به خصوص در مورد سرطان هاي دستگاه گوارش و تنفس صدق مي‌كند. از طرف ديگر افزايش مصرف گوشت قرمز و يا گوشت هاي فرآوري شده باعث افزايش خطر نسبي سرطان روده بزرگ شده و استفاده زياد از نمك و غذاهاي نمك سود شده موجب افزايش خطر سرطان معده مي‌گردد. استفاده از غذاهاي طبيعي وسالم هم در پيشگيري از سرطان مهم است.

هرچه رنگ غذايي كه مصرف مي‌كنيم طبيعي‌تر باشد، احتمال وجود مواد غذايي كه از سرطان جلوگيري مي‌كنند بيشتر است. جدول بعد نشان دهنده خاصيت مواد غذايي مختلف براساس رنگ آنها در مبارزه با سرطان است.

رنگ

مواد غذايي

مواد حفاظتي و اعمال احتمالي

قرمز

گوجه فرنگي – هندوانه

ليكوپن: آنتي اكسيداني كه خطر سرطان پروستات را مي‌كاهد.

نارنجي

هويج- سيب زميني شيرين- انبه – كدو

بتاكاروتن: محافظت از سيستم ايمني

زرد – نارنجي

پرتقال – ليمو- دارابي – خربزه درختي – هلو

ويتامين ث، فلاوونوييدها: مهار رشد سلولي تومور، سم زدايي

سبز

اسفناج – كلم برگ و ساير سبزيجات

فولات: سلامت سلول ها

سبز – سفيد

كلم بروكلي – كلم بروكسل – گل كلم

ايندول، لوتئين: استروژن و مواد سرطان زاي مازاد را محدود مي‌كند

سفيد – سبز

سير – پياز – پياز كوهي – مارچوبه

آليل سولفيدها: نابود كردن سلولهاي سرطاني، كاهش تقسيم سلولي، حفاظت از سيستم ايمني

آبي

تمشك – انگور ارغواني – آلوها

آنتوسيانين‌ها: راديكال‌هاي آزاد را نابود مي‌كند.

قرمز – بنفش

انگور- انواع توت – آلوها

رزرواترول : كاهش توليد استروژن

قهوه‌اي

حبوبات – لوبيا – عدس – نخود و ....

فيبر: از بين برنده مواد سرطان‌زا

ماخذ: پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی

 

 


موضوعات مرتبط: سرطانهای شغلی

تاريخ : جمعه 16 بهمن1388 | 8:51 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

عوامل محیطی وسرطان (به مناسبت 7- 15 بهمن ماه هفته پیشگیری از سرطان)

عوامل محیطی وسرطان

سازمان بهداشت جهانی بیش از 80% از عوامل بروز سرطان را مرتبط به  عوامل محیطی وشغلی  می داند . مواد شیمیایی مانند بنزن ،وینیل کلراید ،آزبست وبسیاری از ترکیبات حلقوی آلی موجود در فرایند های تولیدی ،تعدادی از سموم وافت کشهای  مصرفی در کشاورزی ،سیگار ،قطران ،تشعشعات یونیزان واشعه های  x گاما وبتا وتماس طولانی مدت با اشعه ماورائ بنفش خورشید از جمله عوامل شناخته شده سرطان زا هستند .

« سرطان‌هاي معده، خون، سيستم اعصاب مرکزي، ريه، کبد، لوسمي‌ها، روده بزرگ و پستان به‌ ترتيب کشنده‌ترين سرطان‌ها در کشورما است.

سرطانهای پستان، پوست، روده بزرگ، معده، مري، خون، تيروييد، تخمدان، مثانه و رحم به‌ عنوان شايع‌ترين سرطان‌ها در میان زنان ايراني و از سرطانهای پوست، معده، مثانه،‌ پروستات، روده بزرگ، مري، خون، ريه، غدد لنفاوي و حنجره به‌عنوان شايع‌ترين سرطان‌ها در مردان ايراني ياد مي‌کنند.

اولین ومهمترین راه برای پیشگیری از بروز سرطان های شغلی ومحیطی حذف این گونه مواد از چرخه مصرف ویا کاهش تماس ومواجهه کارگران با مواد سرطان زای مورد استفاده در محیط کار می باشد . 

عوامل سرطان زای محیطی وشغلی از راههای مختلف نظیر استنشاق ،تماس جلدی وگوارشی می توانند وارد بدن شوند . هرگونه اقدام که منجر به کاهش مدت وشدت تماس با عوامل سرطان زا شود ، سبب کاهش احتمال بروز سرطان در افراد می شود . استنشاق دود سیگار (توسط فرد سیگاری ویا دیگران ) نه تنها باعث افزایش احتمال بروز سرطان می شود بلکه اثرات سایر عوامل سرطان زا نیز افزایش می دهد .

4 راه عمده ومهم برای حفاظت کارگران در برابر عوامل سرطان زا عبارتند از :

-انجام آزما یش ها وتحقیقات به منظور شناسایی وکنترل عوامل سرطان زا

- آموزش کارفرمایان و کارگران  در مورد عوامل سرطا نزا و روش های محافظت در برابر آنها

- کنترل وبه حداقل رسانیدن میزان تماس افراد باعوامل سرطان زا

- وضع قوانین ومقررات مناسب

ازجمله راه های متعدد درکنترل وبه حداقل رسانیدن میزان تماس افراد با عوامل سرطان زا به ترتیب اولویت وکارایی عبارتند از :

-          حذف ماده سرطان زا از چرخه تولید ومصرف

-          جایگزینی این مواد با مواد کم خطر تر

-          جا سازی کامل منابع انتشار مواد سرطان زا با رعایت فاصله مناسب ویا استفاده از روشهای کاملا محصور

-          استفاده از روشهای تهویه موضعی

-          بکار بردن دستورالعملهای اجرایی ایمنی کار با مواد سرطان زا

-          استفاده از لوازم حفاظت فردی استاندارد ومناسب


موضوعات مرتبط: سرطانهای شغلی

تاريخ : دوشنبه 12 بهمن1388 | 10:21 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

به بهانه هفته مبارزه با سرطان (8-15 بهمن ماه )

آنچه  همگان باید در باره سرطان بدانند  :

سرطان از مهمترین علل مرگ ومیر در جهان وسومین علت مرگ در ایران است . که روند آن رو به رشد می باشد .بر طبق پیش بینی های سازمان بهداشت جهانی تا سال 2020 موارد جدید ابتلا به سرطان به 15 میلیون نفر خواهد رسید .بيش از 12 نوع سرطان در ارتباط با عوامل محيطي و شغلي هستند.
بررسي ها نشان مي دهد 5-1 درصد از موارد مرگ سرطان مربوط به آلودگي هوا و 8-2 درصد وابسته به عوامل شغلي هستند. اما نکته امید وار کننده این است که بسیاری از سرطانها اگر به موقع تشخیص داده شوند قابل درمان می باشند .

مهمترین علائم هشدار دهنده سرطان :

1- ترشح غیر طبیعی ویا خونریزی  طولانی مدت در سیکل های ماهیانه خانمها

2-وجود هرنوع غده ویا سفتی در سینه ویا سایر نقاط بدن

3- زخم پوستی که به سادگی بهبود پیدا نکند

4- تغییرات در نحوه کارکرد طبیعی روده یا مثانه

5- خشونت صدا یا سرفه ممتد

6- سوئ هاضمه یا اشکال در بلع

7-  تغییر در شکل یا رنگ واندازه خالها وزگیلها

سرطانهای شغلی  مهم :

سرطانهاي شغلي يكي ازمعضلات بهداشتی مهم  در صنعت وکشاورزی  هستند. سرطانهاي شغلي در پوست، ريه ها ومثانه واندامهاي سازنده خون بيشترديده مي شوند.
1ـ سرطان پوست: پرسیوال  پوت نخستين كسي بود كه به سرطان پوست بيضه دردودكش پاك كنهاتوجه كرد وبدنبال آن دريافت كه سرطان بيضه وسرطان پوست ديگر بخشهاي بدن بعلت دوده زغال، پرتوهای ایکس وبعضي روغنهاورنگها ايجاد مي شود. اكنون آمارهانشان مي دهندكه نزديك به 75 درصد سرطان هاي شغلي، سرطان پوستي مي باشند.
سرطان پوست دربين كارگران  پالایشگاههای گاز، کارگران معادن زغال سنگ  ُپالايشگاههاي نفت، تقطيرقير، كارگران رنگسازي، جاده سازي وصنايع مرتبط با بكارگيري روغن هاي معدني، قيركاري ودوده وتركيبات مربوط به اين مواد،  آرسنیک ،رادیوم وهمچنین تماس مستمر با اشعه خورشید ، خطر های شغلي در این زمینه به شمارمي آيند.
2ـ سرطان ريه: ثابت شده است كه نيكل، كرومات، آزبست وسيگاركشيدن، آلودگي هوا و مواجهة شغلي از عوامل اصلی ایجاد کننده سرطان ریه می باشند.

 3ـ سرطان مثانه: ثابت  شده است كه اين سرطان درنتيجة آمين هاي معطربه وجودمي آيد. صنايع مرتبط باسرطان مثانه عبارتنداز: صنايع رنگسازي ورنگ آميزي، لاستيك سازي وصنايع گازوسازندة كابلهاي برق. عوامل زيرهم جزء سرطان زاي احتمالي هستند: بتا نفتيل آمين، بنزيدين، پاراآمينودي فنيل، اورامين .
4ـ لوسمي: مواجهه بابنزول، پرتوي x، موادپرتوزا، لوسمي ايجادمي كند. بنزول يك مادة شيميايي خطرناك است كه به عنوان حلال دربسياري ازصنايع به كارمي رود. ممكن است لوسمي پس ازآنكه مواجهه باآن تمام شده است روي دهد.

ويــــــــــژگيهاي سرطانهاي شغلي :

الف) مدتهاپس ازمواجهه روي مي دهند.

ب) فاصله بين مواجهه باعامل وبروزبيماري مي تواند 10تا25 سال به درازابكشد.

ج) سرطان  حتي پس ازقطع مواجهه هم ممكن است بروزكند.

د) متوسط سن ابتلابه بيماري كمترازمتوسط سن ابتلابه همان نوع سرطان درمردم عادي است .

ه) محل تومور بسته به نوع عامل سرطانزا وچگونگی مواجهه ثابت ومشخص است . که این موضوع در پیشگیری ازسرطانهاي شغلي رعايت بهداشت فردي  وشغلی بسياراهميت دارد.

 


موضوعات مرتبط: سرطانهای شغلی

تاريخ : چهارشنبه 9 بهمن1387 | 13:58 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |

سرطانهای شغلی

 

پیشگیری از سرطانهای شغلی

خبرنامه الکترونیکی شبکه جهانی سلامت شغلی

شماره 11_2006 به زبان فارسی

ترجمه دکتر مصطفی غفاری –عضو دپارتمان طب کار ومحیط دانشگاه اوپسالا سوئد

این نشریه با عنوان پیشگیری از سرطانهای شغلی به بحث در موضوعات زیر می پردازد

سرطان شغلی

پیشگیری از سرطان شغلی در اوکراین

حفاظت کارگران در برابر تشعشع ماورائ بنفش

سیگار کشیدن غیر مستقیم کیک مخاطره شغلی

افزایش بر روی تولید کنندگان ومصرف کنندگان آزبست

مواجهه شغلی وسرطان مثانه

اخبار

نشریات

یادبود پروفسور مارکومارونی

 

برای دریافت خبرنامه مذکور بر روی عنوان زیر کلیک کنید

پيشگيري از سرطانهاي شغلي


موضوعات مرتبط: سرطانهای شغلی

تاريخ : چهارشنبه 15 اسفند1386 | 14:3 | نویسنده : مهندس محمدحنفی بجد |
.: Weblog Themes By SlideTheme :.